OKUL AİDATI ZORUNLU MU?

Okul, eğitim sürecinin gerçekleştirildiği özel bir çevredir. Okulun işlevini yerine getirebilmesi, öncelikle sahip olduğu insan ve maddi kaynaklara bağlıdır. Eğitime ayrılan kaynakların yetersizliği, eğitim kurumlarını çeşitli arayışlara yönlendirmektedir. İlköğretim okulları da bu arayış içerisinde, yürürlükteki anayasanın “ilköğretim, devlet okullarında parasızdır” maddesine aykırı davranışlarda bulunmaktadır.Bu bakımdan uygun koşullara sahip olmayan okullar, yöneticileri aracılığıyla uygun ortam oluşturmaya çalışmaktadırlar.

Kaynak arayışlarının en önemli olumsuz etkileri, öğretimin gerçekleştirildiği sınıf ortamında olup bitenlerdir. Sınıf ortamının düzenleyicisi ve yürütücüsü olan öğretmen, öğretim için ayrılmış olan zamanın bir kısmını, sınıf içinde para toplama veya bu konuda çeşitli duyurular yapmakla harcamaktadır.

Sınıfta para toplanmasının bir başka olumsuz yönü de öğretmen—öğrenci ilişkisinin olumsuz olmasına neden olmasıdır. “Aidat” parasını veremediği için olumsuz duygular yaşayan öğrencinin, öğretim ortamından yararlanması güçleşmektedir. Daha da kötüsü, istenen parayı ailesinden alamadığı için okula devamsızlık yapan öğrencilerin varlığı bilinmektedir.

Sonuç olarak, bizler bu paraları verdiğimiz sürece eğitime yeterli kaynak ayırmayanların ağzına bir parmak bal çalmış oluyoruz. En önemlisi de ilköğretimin paralı hale getirilmesi ve özelleştirilmesi çalışmalarının temelini kendi ellerimizle atmış oluyoruz.

Reklamlar

~ tarafından buokulbizim Ağustos 31, 2008.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: