Sosyal Bilgiler Dersini Başarmak İçin

Sevgili öğrenciler,
Sınavlarda Sosyal Bilgiler dersinde temel kavram ve ilkelerle düşünme gücünüz ölçülmektedir. O yüzden bu dersin ezberlenmekle öğrenilemeyeceğini, başarıya ulaşılamayacağını bilmeniz dersimizin en önemli özelliğidir. Bu dersin altında iki ana ders başlığı bulunmaktadır. Şimdi sırasıyla bu derslere nasıl çalışmanız gerektiğine bakalım:

TARİH dersini başarmak için:

Tarihi olayları ezberlemek yerine, anlayarak öğrenme çabası içinde olursanız başarınız artacaktır.

Öncelikle konular iyi kavranmalı, olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurulmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli nokta, bir tarihi olayın sonucunun diğer bir tarihi olayın nedeni olduğudur.

Tarih dersinde başarılı olmak için; ders çok iyi dinlenmeli, ders notları tutulmalı ve konuyla ilgili bol soru örnekleri çözülmelidir.

Tarih olayları arasında bağlantılar çok iyi kavranmalıdır.Özellikle benzerlikler, ortak noktalar iyi belirlenmelidir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta testlerde birbirine çok yakın ve çeldirici şıkların bulunduğu sorulardır. Bu tip sorularda soru köküne çok dikkat etmeli, neyin istendiğini doğru belirlemelisiniz. Yanıtı bulmak için özellikle bilgiyi yorumlama gücünüzü iyi kullanmalısınız.

Öğrendiklerinizi unutmamak için tekrarlar yapmalısınız.

COĞRAFYA dersini başarmak için:

Coğrafya yaşamla iç içe olan bir derstir. Dünyamızı, ülkemizi, içinde bulunduğumuz çevreyi düşünerek; bu derse merak ve ilgiyle yaklaşırsanız, zevkli bir ders olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca doğa olaylarını gözlemeniz, çevre ve yaşamla ilişki kurmanız da başarınızı arttıracaktır.

Sınavlarda Coğrafya soruları çözülürken konular arasındaki bağlantılar iyi kurulmalıdır. Bazen bir soruyu çözerken birçok konuya ait bilgileri aynı anda kullanmak gerektiğinden tüm konular iyi kavranmalıdır.

Dersten önce konuyla ilgili ön hazırlık yapılmalıdır.

Coğrafya dersinden başarılı olmak için Dünya ve Türkiye haritaları iyi incelenmeli, doğal ve beşeri olayların gerçekleştiği yerler iyice kavranmalıdır.

Soruların çözümünde şekillerden, grafiklerden ve resimlerden iyi yararlanılmalıdır. Özellikle tablo ve grafik çözümlemeleri konusunda olabildiğince çok soru çözülmelidir.

Coğrafya dersinin konuları da bir zincirin halkaları gibidir. O yüzden ders çok iyi takip edilmeli ve iyi kavranmalıdır.

Reklamlar

~ tarafından buokulbizim Mayıs 4, 2008.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: