OGES Puan Türleri ve Açıklamaları

KISALTMALAR VE TANIMLAR;

SBS (Seviye Belirleme Sınavı): İlköğretimin 6, 7 ve 8. sınıfların sonunda MEB tarafından düzenlenen merkezi sınavlardır. Bu sınavların müfredat odaklı olması sağlanacaktır.

YBP (Yılsonu Başarı Puanı): İlköğretimin 6, 7 ve 8’inci sınıflarda, öğrencinin o yıl derslerden aldığı yıl sonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen ağırlıklı puan toplamının, haftalık ders saatine bölümü ile hesaplanan puandır.

YDP (Yöneltme ve Davranış Puanı): Öğrencinin okul içindeki davranışlarının, okul kurallarına bağlılığının, sosyal gelişiminin, sosyal çevresi ile ilişkilerinin belirlenen kriterlere göre değerlendirilmesi sonucu oluşturulan puandır.

Öğrencilerin derslerine fiilen giren tüm öğretmenlerin ayrı ayrı verecekleri puanların toplanıp ortalamalarının alınması ile hesaplanacaktır. Puanlamada birden çok öğretmenin değerlendirilmesi olacağından dolayı puanlama subjektif olmayacaktır. Bu nedenle sosyalleşme, saygı, sevgi, hoşgörü, insan ilişkilerindeki gelişme, okulu ve çevreyi korumak için gösterilen gayret, yurt sevgisi ve öğrencinin kendisini geliştirme çabası da bu puana etki edecektir.

OYP (Ortaöğretime Yerleştirme Puanı): Öğrencinin her sınıf seviyesinde SBS, YBP ve YDP sonuçlarının toplamından oluşan puandır.

G-OYP (Genel Ortaöğretime Yerleştirme Puanı): Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıflardaki OYP’lerinin toplanması ile oluşan puandır.

Reklamlar

~ tarafından buokulbizim Mayıs 4, 2008.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: